تبلیغات
ستاد دانشجویی مقاومت رمز پیشرفت استان آذربایجان شرقی - در باب اقتصاد
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : طرفداران مقاومت
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
yjutersf
ستاد دانشجویی مقاومت رمز پیشرفت استان آذربایجان شرقی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 9 خرداد 1392 :: نویسنده : طرفداران مقاومت

فریب آنهایی که وعده های کوتاه مدت برای اقتصاد را می دهند را نخوریم!

اگر نگاه بلند مدت به اقتصاد نداشته باشیم، مشکلات اقتصادی ایران بیشتر خواهد شد و بر پیچیدگی کار افزوده خواهد گشت. اساسا بعضی از بیماری ها هستند که با زمان و نگاه بلند مدت درمان می شوند، اقتصاد نیز گاهی نیاز به زمان برای درمان خود دارد و گاهی ندارد.اقتصاد ایران از آنجا که با مشکل ساختاری رو به روست دچار عارضه ای شده است که درمانش در بلند مدت امکان پذیر است، اگر بخواهیم این بیمار را مانند اقتصاد کلاسیکی ببینیم ( که مشکلات پیچیده و مضمن ندارد) و راه حل های کلاسیکی را نسخه ی درمانی ایران بدانیم، دچار اشتباه نابخشودنی خواهیم شد چرا که نسخه ای اشتباه برای درمان اقتصاد ایران پیچیده ایم.

فریب آنهایی که وعده های کوتاه مدت برای اقتصاد را می دهند را نخوریم!

اگر نگاه بلند مدت به اقتصاد نداشته باشیم، مشکلات اقتصادی ایران بیشتر خواهد شد و بر پیچیدگی کار افزوده خواهد گشت. اساسا بعضی از بیماری ها هستند که با زمان و نگاه بلند مدت درمان می شوند، اقتصاد نیز گاهی نیاز به زمان برای درمان خود دارد و گاهی ندارد.اقتصاد ایران از آنجا که با مشکل ساختاری رو به روست دچار عارضه ای شده است که درمانش در بلند مدت امکان پذیر است، اگر بخواهیم این بیمار را مانند اقتصاد کلاسیکی ببینیم ( که مشکلات پیچیده و مضمن ندارد) و راه حل های کلاسیکی را نسخه ی درمانی ایران بدانیم، دچار اشتباه نابخشودنی خواهیم شد چرا که نسخه ای اشتباه برای درمان اقتصاد ایران پیچیده ایم.

مقام معظم رهبری در سخنان خود که در حرم امام رضا (ص) مطرح کردند، از روزمره بودن سیاست های اقتصادی و بی اعتنایی به سیاست های کلان اقتصادی اظهار گلایه داشتند.حال سوال اصلی این است که چرا برخی از افراد محترم ما (اکثر کاندیداها کم یا زیاد اشاره کرده اند) علی رغم این که آثار زیان بار سیاست های کوتاه مدت را ( چه دولت آقای هاشمی و چه دولت آقای خاتمی و چه دولت آقای احمدی نژاد) تجربه کرده ایم ولی باز هم به این سیاست ها رجوع میکنند؟ منظور از سیاست های کوتاه مدت دست کاری قمیت ها برای ایجاد تعادل است. از آن جا که نسخه های کلاسیکی برای اقتصادی است که عدم تعادل های آن کوتاه مدت و از جنس مازاد و کمبود است ، نه این که ساختار اقتصاد مشکل داشته باشد و... لذا در فضایی که ساختار رقابتی است و به خاطر تغییر ذائقه ی مردم تقاضا برای محصولی کم و یا زیاد میشود، قیمت های می توانند با پایین و بالا شدن خود تعادل را در بازار برگرداند و تعادل می شود برابر شدن عرضه و تقاضا.ولی وقتی به اقتصاد ایران نگاه می کنیم مشاهد می کنیم که تعادل برای اقتصاد ایران برابر شدن عرضه و تقاضا نیست، این غلط است که ما بگوییم تقاضا برای ارز وجود دارد پس باید عرضه ی ارز را افزایش دهیم، باید ببینیم چه عاملی باعث شده است تقاضای ارز زیاد شود، اگر پول منحرف شده بود، اگر عده ای تقاضای پول داشتند تا ازآن پول در جهت قاچاق استفاده کنند، ما موظف به تامین آن پول به اسم ایجاد تعادل در اقتصاد هستیم؟ اگر سفته بازی عامل تقاضای ارز باشد، آیا عرضه ی ارز عامل کاهش سفته بازی ارز میشود؟ چرا کینز به عرضه ی پول روی نیاورد؟ چون می دید که پول منحرف شده است، زمانی هم که ارز دارد منحرف می شود باید برخورد قانونی در کوتاه مدت و حمایت از تولید در بلند مدت صورت گیرد تا این انحراف درمان شود نه این که به اسم تعادل کاری کنیم که دلالان موجه نشان داده شوند و به احترام تقاضای انها منابع ارزی خود را خالی کرده و تولیدکنندگان را محروم بداریم!

پس وقتی فردی صحبت از اجرای اسناد بالادستی نظام که با دید بلند مدت تدوین شده اند می کند، یا وقتی از لزوم اجرای قوانین تصویب شده مجلس که گاها مراحل متفاوت کارشناسی را طی کرده اند می کند، بدانیم که مشکلات اقتصادی را دلسوزانه و با رویه ای عمل گرا نگاه می کند و در پی شعار و هیاهوهای تبلیغاتی نیست.

پس با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، همین معیار یکی از اصلی ترین نکات برای شناخت کاندیدای اصلح می تواند باشد.

با توجه به فشارها و تحریم های كنونی، نگاه به تولید باید به عنوان عزت ملی در رأس امور قرار گیرد و برای تحقق آن اقداماتی از جمله كاهش واردات كالاهای مشابه تولید داخلی، فرهنگ سازی برای استفاده از كالاهای داخلی در كشور، عزم و اراده ملی و همكاری مسئولان اجرایی، اصلاح قوانین دست و پاگیر و مزاحم، اعطای تسهیلات بانكی، ایجاد محدودیت های قانونی برای وارد كنندگان اجناس خارجی، اجرای دقیق قانون هدفمندی یارانه ها در بخش تولید مورد نیاز است.

وقتی  صحبت از ساختارهای اقتصادی زده می شود:

با وجود اهمیت اصلاح ساختار اداری تاكنون اصلاحات بنیادی و پایداری در این زمینه انجام نشده و اقدامات اصلاحی محدودی كه در بعضی مواقع صورت گرفته ، مانند تصویب قوانینی برای مبارزه با فساد اداری یا كوشش های اصلاحی محدودی كه در زمینه هماهنگی امور استخدامی و پرداخت حقوق ها و دستمزد ها به عمل آمده ، یا به بایگانی سپرده شد و اجرا نشد و یا در عمل تحریف شده و بی اثر و بی نتیجه مانده است . با وجود این ، در چند دهه اخیر دستگاه اداری رشد بسیار زیادی كرده و نفوذ آن در سراسر جامعه گسترش یافته است ، بی آن كه مسائل و نابسامانی های دیرینه آن بر طرف شده باشد .

یقینا پیگیری اصلاح ساختارهای اقتصادی غلط که بعضا باعث بوجود آمدن فساد می شوند، یک حرکت و مبارزه عمل گرا با مفاسد اقتصادی است نه هوجی گری انتخاباتی. ( با توجه به سوابق آقای دکتر جلیلی در شورای امنیت ملی، این توان را در وی چندین برابر کرده است.)

ضعف كشور در زمینه این شاخص و تشدید آن طی این سال‌ها است و مستلزم توجه بیشتر و سیاست‌گذاری‌های مناسب جهت بهبود فضای كسب و كار و زمینه‌سازی برای فعالیت بخش‌های غیردولتی در كشور است.

چرا دکتر جلیلی بر شفافیت در اقتصاد تاکید دارد؟

یكی از عوامل تأثیرگذار بر اقتصاد هر کشور، شفافیت است. هدف از شفافیت اجازه دادن به افراد، بازارها و دولت‌ها است تا واحدهای اقتصادی را در قبال سیاست‌ها و عملكردهایشان پاسخگو نگه دارد. هر قدر نشر اطلاعات در جوامع بیشتر باشد، امكان اتخاذ تصمیمات آگاهانه و پاسخگویی بخش خصوصی و دولتی در مورد چگونگی تحصیل و مصرف منابع بیشتر می‌شود و امكان رشد فساد كاهش می‌یابد. بنابراین یكی از الزامات رقابت سالم دسترسی همه مشاركت‌كنندگان بازار به اطلاعات شفاف است.

طرز تفكر ایده‌آل در بازار این است كه نه عرضه‌كنندگان و نه تقاضاكنندگان منابع به خود اجازه اقدامات  خلافكارانه و گسترش فساد را ندهند. وجود قوانین و مقررات جامع و پیاده‌سازی صحیح آن می‌تواند بستری برای ترویج این فرهنگ باشد. پیامدهای افزایش شفافیت اطلاعات شركت‌ها را می‌توان افزایش شفافیت بازار مالی و ثبات آن، كاهش بروز بحران‌های مالی، افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و ورود بیش‌تر آن‌ها به بازار، افزایش نقدینگی بازار و افزایش امكان تامین مالی برای شركت‌ها و در نتیجه افزایش كارایی بازار برشمرد. شفافیت سیاست‌های اقتصادی دولت نیز باعث ثبات اقتصاد كلان، تسهیل رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌شود.

 واضح است كه بازارهای فعال در یك اقتصاد از یكدیگر تاثیر می‌پذیرند. از این رو فقدان شفافیت در یك بازار از كارایی بازارهایی دیگر می‌كاهد. به منظور دستیابی به توسعه اقتصادی باید شفافیت در تمام بازارها پیگیری و سازوكارهای مناسب با آن بازار برای دستیابی به شفافیت برقرار شود. تدوین و اجرایی كردن استانداردهای حسابداری، افزایش شفافیت سیاست‌های پولی و مالی دولت، تدوین قوانین و مقررات لازم توسط دستگاه‌های مربوط، شناسایی نقاط ضعف در اجرای درست قوانین و مقررات و افزایش كانال‌های اطلاع رسانی مناسب می‌تواند اقداماتی موثر در افزایش شفافیت باشد.

در باره ی اقتصاد مقاومتی

امروزه جمهوری اسلامی در حوزه‌های اقتصادی خود با مسائل یا مفاهیمی مواجه است كه به هیچ عنوان تاكنون چه در عرصه‌ی نظر و در كتاب‌های درسی و چه در عرصه‌ی عمل و تجارب بشری مشابه و مابه‌ازای واقعی نداشته است. بنابراین خود انقلاب اسلامی مكلّف به نوآوری و ابتكار و نظریه‌پردازی و الگوسازی در این عرصه‌های جدید اقتصادی است. هر كشوری كه عَلم استكبارستیزی را برپا كند نیازمند چنین الگوهایی است. یكی از این مفاهیم،((اقتصاد مقاومتی)) است.

اگر تمام دانش انباشته و كتاب‌های مرسوم اقتصادی دنیا را مطالعه كنید، نظریه یا تجربه‌ای مدون و مكتوب درباره‌ی اقتصاد مقاومتی نخواهید یافت. در تمام متون و كتاب‌های اقتصاد، هیچ پیشینه‌ای نظری یا عملی از تحریم بانك مركزی نخواهید دید و از آن‌جا كه این امر تاكنون سابقه نداشته، چگونگی واكنش به آن هم امری بدیع است. حتی اگر مطالعاتی هم در این باره صورت گرفته باشد، در طبقه‌بندی‌های محرمانه و امنیتی قرار گرفته و امكان دسترسی به آن برای كارشناسان معمولی وجود ندارد. نتیجه اینكه اقتصاددان انقلاب اسلامی نمی‌تواند از نظریه‌های متداول برای حل مشكل و مسأله‌ی خود بهره بگیرد. لذاست كه جنبش نرم‌افزاری و الگوی اسلامی- ایرانی اداره‌ی جامعه، شكل بدیعی به خود می‌گیرد كه الهام‌بخش جمیع ملت‌های آزاده خواهد بود.

پس برای موفقیت در زمینه اقتصاد و خصوصا اقتصاد مقاومتی، یکی از اصلی ترین فاکتورها، داشتن جهان بینی اسلامی، روحیه ایستادگی در مقابل ظلم و استکبار، توان استفاده از تمام ظرفیت ها ملت (امر مورد تاکید دکتر جلیلی) ، هماهنگی و ولایت پذیری از رهبر جامعه اسلامی و عدم وابستگی به جریان سرمایه داری می باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 9 خرداد 1392 06:53 ب.ظ
انصافا خوب وجامع بود
دستتون درد نکنه
اجرتون با شهدا..
پنجشنبه 9 خرداد 1392 11:59 ق.ظ
سلام
خیلی عالی بود.
دستتون درد نکنه.
نه سازش نه تسلیم ... یار جلیلی هستیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر